Vianočný list Ježiškovi

(list na zamyslenie)

Milý Ježiško, blížia sa Vianoce a preto ti píšem tento list. 

Myslel som najskôr, že napíšem Mikulášovi, ale potom som si pomyslel, že bude lepšie napísať náboženským autoritám. Čiže ak nebudeš môcť splniť moje želania, môžeš požiadať o pomoc tvojho otca.

Milý Ježiško, tento rok ti nepíšem, aby som od teba pýtal darčeky. Už som dostal PS3, počítač i tablet. Takisto smartphone a laserovú pištoľ, na ktorej je napísané, že zničí nepriateľov. A tiež jednu bábiku, ktorá sa napojí na Google, odpovie na maily, pošle sms (mms) a možno si pomocou nej pozrieť aj video na youtube, aktualizovať antivírus a ísť na záchod. 

Nemám už čas stretnúť sa s priateľmi. Chýbajú mi moji kamaráti. 

Milý Ježiško, pamätám si, že kedysi sme sa zastavili po škole, aby sme si zahrali futbal na dvore so spolužiakmi. Pamätám si, že to bolo veľmi pekné. 

Teraz mama vraví, že v triede je veľa cudzincov, že vyjsť na ulicu je nebezpečné a preto ma príde vyzdvihnúť zo školy vždy ako zazvoní. Pamätám si, že niekedy som chodil domov sám, vozil som sa po ulici na bicykli.  Ale potom ako jeden kamión zrazil môjho kamaráta, nenechajú má vrátiť sa domov pešo. 

Mama vraví, že je v meste veľa smogu a smog je škodlivý. Tak hovorí mama, ale pritom jazdí na Toyote, ktorá má 600 koní pod kapotou. 

Milý Ježiško, pre toto všetko a ešte viac nepýtam od teba žiadne darčeky, žiadne sladkosti, lebo posledné roky som pribral niekoľko kíl.

Nechcem darčeky, ani pre mňa ani pre nikoho iného. Už je dosť tých áut, stále viac lesknúcich sa, čo špinia cesty stále viac. Dosť bolo tých mobilných telefónov, stále viac farebných, čo robia náš život stále viac šedivým. Tých SIM kariet, čo naposielajú správy aj samotné a potom sa čudujeme, kde odišla polovica otcovej výplaty. 

Doteraz som písal, čo nechcem. Je čas, aby som začal písať o tom, čo by som chcel. Jediný problém je, že to neviem. Tak som si zvykol na tento spôsob života, že neviem, čo môže byť jeho lepšou alternatívou. Neviem, čo si želať, tak ťa prosím o jednu vec.

Milý Ježiško, prosím ťa teda o nové želania, priania, ktoré urobia šťastnejších ľudí okolo mňa – mojich rodičov, sestry a môjho psa. Lebo želania, čo máme teraz – nový smartphone, Mercedes či Audi, nový televízor alebo vyhrať na olympiáde – tieto želania nás nerobia šťastnými! Lebo sa nesplnia tak, ako si želáme.  A je hlúpe želať si veci, čo nás robia nešťastnými. Nemožno ale vojsť do nového roka bez želaní. Veď to by bolo ako čakať Veľkú Noc bez čokoládových vajíčok. 

          Tvoj Dušan